Ero sivun ”Aistinsuo” versioiden välillä

Kohteesta WirmoWiki
Siirry navigaatioonSiirry hakuun
korjattu>Move page script
p (siirsi sivun Snkortti Karjala11 uudelle nimelle ~Nimikortti Karjala11)
 
(11 välissä olevaa versiota 2 käyttäjän tekeminä ei näytetä)
Rivi 1: Rivi 1:
[[Luokka:Karjala]]
+
'''Aistinsuo''' on suuri suo [[Karjala]]ssa, jonka ennen on käsitetty jatkuvan [[Laitila]]n puolelle. Nykyään se mielletään pienehköksi suoksi, joka sijaitsee [[Aisti]]n lohkotilan länsipuolella ja jonka pohjoispuolella on [[Lehdonsaarensuo]].
[[Luokka:Nimikortit (kirjaamattomat)]]
+
 
 +
==Nimikortit==
 +
 
 
{{Nimikorttikuva
 
{{Nimikorttikuva
|tiedostonimi=snkortti_Karjala11.gif}}
+
|tiedostonimi=snkortti_Karjala11.gif
 +
}}
 
{{Nimilippu
 
{{Nimilippu
 +
|NI=Aistinsuo
 +
|MU=aistisua
 +
|KU=Karjala, Mynämäki (ulkopalsta), Laitila
 +
|KY=Mäenkylä
 +
|KA=1,3: 30-31/58-61
 +
|LA=Suo
 +
|KO=Iso suo, jonka vanha koko unohtumassa. Nyk. Aistinsuoksi yl. tunnetaan Aistin lohkotilan länsipuoleinen pienehkö suo, jonka pohjoisrajalla ns. Lehdonsaarensuo (ks.t.). Näin myös kartassa. Vanhojen mukaan tämä sama Aistinsuo jatkuu pohjoiseen yli Laitilan rajan ja yhtyy Hirvilammensuolle. Vrt. kuntien rajalla (kartan Lehdonsaarensuon keskellä) Aistinsaari, joka yl. tunnettu myös sijainniltaan. Toisaalta sanotaan, että Laitilan puolella on toinen Aistinsuo. Eteläosa Aistinsuota tunn. myös Vähä-Aistinsuona (ks.t.) (P.V., A.V.). ''aisti'' (1: 31/58), lohkotila, erotettu Kleemolan (ks.t.) kantatalosta, kulmakunnan vanhimpia torppia. Nyk. Vapaala (ks.t.).
 +
|VE=Lehdonsaarensuo, Aistisaari, Vähä-Aistinsuo, Vapaala, Kleemola
 +
|KEKU=KARJALA
 +
|KE=Anneli Pajunen 1976
 +
}}
 +
Iso suo, jonka vanha koko unohtumassa.
 +
 +
Nykyään Aistinsuoksi yleensä tunnetaan [[Aisti]]n lohkotilan länsipuoleinen pienehkö suo, jonka pohjoisrajalla ns. [[Lehdonsaarensuo]]. Näin myös kartassa. Vanhojen mukaan tämä sama Aistinsuo jatkuu pohjoiseen yli Laitilan rajan ja yhtyy [[Hirvilammensuo]]lle.
 +
 +
Vrt. kuntien rajalla (kartan Lehdonsaarensuon keskellä) [[Aistinsaari]], joka yl. tunnettu myös sijainniltaan.
 +
 +
Toisaalta sanotaan, että Laitilan puolella on toinen Aistinsuo.
 +
 +
Eteläosa Aistinsuota tunnetaan myös [[Vähä-Aistinsuo]]na (P.V., A.V.).
 +
 +
Katso myös [[Aisti]]n tila.
 +
==Sijainti==
 +
{{#display_map: 60.8520777,22.0364472
 
}}
 
}}
 +
 +
{{Nimikorttikuva|tiedostonimi=snkortti_Karjala12.gif}}
 +
{{Nimikorttikuva|tiedostonimi=snkortti_Karjala13.gif}}
 +
 +
[[Luokka:Karjala]]
 +
[[Luokka:kanta-Mynämäki]]
 +
[[Luokka:Kanta-Mynämäen ulkopalstat Karjalassa]]
 +
[[Luokka:Laitila]]
 +
[[Luokka:Mäenkylä]]
 +
[[Luokka:Suot]]

Nykyinen versio 8. marraskuuta 2021 kello 13.32

Aistinsuo on suuri suo Karjalassa, jonka ennen on käsitetty jatkuvan Laitilan puolelle. Nykyään se mielletään pienehköksi suoksi, joka sijaitsee Aistin lohkotilan länsipuolella ja jonka pohjoispuolella on Lehdonsaarensuo.

Nimikortit

Kuvatiedosto: snkortti_Karjala11.gif


Nimen norm. asu Aistinsuo
Nimen murreasu aistisua
Kunta Karjala, Mynämäki (ulkopalsta), Laitila
Kylä, Kulmakunta, Talo Mäenkylä
Karttapaikannus 1,3: 30-31/58-61
Paikan laji Suo
Kommenttiosa Iso suo, jonka vanha koko unohtumassa. Nyk. Aistinsuoksi yl. tunnetaan Aistin lohkotilan länsipuoleinen pienehkö suo, jonka pohjoisrajalla ns. Lehdonsaarensuo (ks.t.). Näin myös kartassa. Vanhojen mukaan tämä sama Aistinsuo jatkuu pohjoiseen yli Laitilan rajan ja yhtyy Hirvilammensuolle. Vrt. kuntien rajalla (kartan Lehdonsaarensuon keskellä) Aistinsaari, joka yl. tunnettu myös sijainniltaan. Toisaalta sanotaan, että Laitilan puolella on toinen Aistinsuo. Eteläosa Aistinsuota tunn. myös Vähä-Aistinsuona (ks.t.) (P.V., A.V.). aisti (1: 31/58), lohkotila, erotettu Kleemolan (ks.t.) kantatalosta, kulmakunnan vanhimpia torppia. Nyk. Vapaala (ks.t.).
Rinnakkaisnimet
Asiakirjanimet
Verrattavat nimet Lehdonsaarensuo, Aistisaari, Vähä-Aistinsuo, Vapaala, Kleemola
Keruukunta KARJALA
Kerääjä ja keruuvuosi Anneli Pajunen 1976

Nimilippukenttien selite


Iso suo, jonka vanha koko unohtumassa.

Nykyään Aistinsuoksi yleensä tunnetaan Aistin lohkotilan länsipuoleinen pienehkö suo, jonka pohjoisrajalla ns. Lehdonsaarensuo. Näin myös kartassa. Vanhojen mukaan tämä sama Aistinsuo jatkuu pohjoiseen yli Laitilan rajan ja yhtyy Hirvilammensuolle.

Vrt. kuntien rajalla (kartan Lehdonsaarensuon keskellä) Aistinsaari, joka yl. tunnettu myös sijainniltaan.

Toisaalta sanotaan, että Laitilan puolella on toinen Aistinsuo.

Eteläosa Aistinsuota tunnetaan myös Vähä-Aistinsuona (P.V., A.V.).

Katso myös Aistin tila.

Sijainti

Kuvatiedosto: snkortti_Karjala12.gif
Kuvatiedosto: snkortti_Karjala13.gif