Ero sivun ”Kärpänalho” versioiden välillä

Kohteesta WirmoWiki
Siirry navigaatioonSiirry hakuun
 
Rivi 11: Rivi 11:
 
|KE=Anneli Pajunen 1974
 
|KE=Anneli Pajunen 1974
 
}}
 
}}
[[Hemmilä (Salavainen)|Hemmilän]] kantatalon pelto, mainitaan jo v. 1795 Pelto- ja niittyjaossa (Kärpäalho). Alunperin Kärpänalhoon kuulunut myös [[Keskiosa (Salavainen)|Keskiosa]] ja se on jakautunut eri talojen kesken.
+
[[Hemmilä (kantatalo)|Hemmilän]] kantatalon pelto, mainitaan jo v. 1795 Pelto- ja niittyjaossa (Kärpäalho). Alunperin Kärpänalhoon kuulunut myös [[Keskiosa (Salavainen)|Keskiosa]] ja se on jakautunut eri talojen kesken.
  
 
[[Luokka:Karjala]]
 
[[Luokka:Karjala]]
 
[[Luokka:Salavainen]]
 
[[Luokka:Salavainen]]
 
[[Luokka:Pellot]]
 
[[Luokka:Pellot]]

Nykyinen versio 8. huhtikuuta 2014 kello 15.14

Nimen norm. asu Kärpänalho
Nimen murreasu kärpä₍alho ~ kärp₍alho
Kunta Karjala
Kylä, Kulmakunta, Talo Salavainen, Hemmilä
Karttapaikannus 27: 51 1
Paikan laji Pelto
Kommenttiosa Hemmilän kantatalon pelto, mainitaan jo v. 1795 Pelto- ja niittyjaossa (Kärpäalho). Alunperin Kärpänalhoon kuulunut myös Keskiosa ja se on jakautunut eri talojen kesken.
Rinnakkaisnimet
Asiakirjanimet 1795 Kärpäalho
Verrattavat nimet
Keruukunta KARJALA
Kerääjä ja keruuvuosi Anneli Pajunen 1974

Nimilippukenttien selite


Hemmilän kantatalon pelto, mainitaan jo v. 1795 Pelto- ja niittyjaossa (Kärpäalho). Alunperin Kärpänalhoon kuulunut myös Keskiosa ja se on jakautunut eri talojen kesken.